Skip to content

64 Amsterdam AvePassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$158,000
Last Sale Date
Aug 19, 1992

Property Information

Block3318
Lot53
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,866
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$168,000
53%
Improvement Value:$152,000
48%
Total Assessment$320,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,194+3.0%
2024$12,813+6.5%
2023$12,032+0.8%
2022$11,939+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$158,000

To:

Sq Ft2,866DeedBook 131, Page 577

Property Built

Built

Year Built: 1930