Skip to content

523 Passaic Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1920

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jul 12, 1994

Property Information

Block3334
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2B-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,664
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$204,700
41%
Improvement Value:$294,500
59%
Total Assessment$499,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,582+3.0%
2024$19,988+6.5%
2023$18,770+0.8%
2022$18,625+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft3,664DeedBook 137, Page 492

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook Z-127, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1920