Skip to content

345 Terhune AvePassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jul 18, 2012

Property Information

Block3334
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,525
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$202,500
65%
Improvement Value:$108,200
35%
Total Assessment$310,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,810+3.0%
2024$12,440+6.5%
2023$11,682+0.8%
2022$11,592+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft1,525DeedBook 2211, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1930