Skip to content

85-91 Highland AvePassaic, NJ 07055

Other School

Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
Apr 28, 2006

Property Information

Block4061
Lot23
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S/SCHOOL
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,500
22%
Improvement Value:$437,600
78%
Total Assessment$558,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2008$18,002+11.5%
2007$16,151+3.5%
2006$15,602-5.0%
2005$16,431+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,300,000

To:

DeedBook 1228, Page 111