Skip to content

18 Allen StPassaic, NJ 07055

Apartment

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Aug 17, 2009

Property Information

Block4061
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3SB/6U/APT
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage19.6

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,700
18%
Improvement Value:$326,300
82%
Total Assessment$398,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,410+3.0%
2024$15,936+6.5%
2023$14,965+0.8%
2022$14,849+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$800,000

To:

DeedBook 1811, Page 26