Skip to content

191 Parker AvePassaic, NJ 07055

Last Sale Date
Apr 14, 2014

Property Information

Block4061
Lot34
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3S/RETAIL/4APTS
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,400
19%
Improvement Value:$276,900
81%
Total Assessment$341,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,072+3.0%
2024$13,666+6.5%
2023$12,833+0.8%
2022$12,734+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 390, Page 57

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook S165, Page 288