Skip to content

150-152 President St.Passaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Date
May 10, 2013

Property Information

Block4062
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,438
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
30%
Improvement Value:$175,000
70%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,308+3.0%
2024$10,010+6.5%
2023$9,400+0.8%
2022$9,328+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 1988, Page 296

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 1428, Page 156

Property Sale

Sale
$276,000
DeedBook 748, Page 47

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook Q168, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1900