Skip to content

29 Burgess Pl.Passaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Date
Jul 1, 2024

Property Information

Block4104
Lot68
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,438
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,300
21%
Improvement Value:$229,700
79%
Total Assessment$292,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,039+3.0%
2024$11,692+6.5%
2023$10,979+0.8%
2022$10,895+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2460, Page 246Recorded4/24/2014

Property Sale

Sale
$131,000
DeedBook Q132, Page 392

Property Built

Built

Year Built: 1900