Skip to content

282 Hope AvePassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$417,000
Last Sale Date
Jan 17, 2019

Property Information

Block4062
Lot36
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2ST-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,886
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,500
41%
Improvement Value:$158,100
59%
Total Assessment$266,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,992+3.0%
2024$10,675+6.5%
2023$10,024+0.8%
2022$9,947+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$417,000

To:

Sq Ft1,886DeedBook 3507, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 1900