Skip to content

11 Van Winkle Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Jul 30, 2014

Property Information

Block4063
Lot34
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,778
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,300
28%
Improvement Value:$150,700
72%
Total Assessment$209,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,617+3.0%
2024$8,368+6.5%
2023$7,858+0.8%
2022$7,798+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft1,778DeedBook 2523, Page 50

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 299, Page 48

Property Built

Built

Year Built: 1900