Skip to content

20 Sherman StPassaic, NJ 07055

Public School

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Aug 31, 1992

Property Information

Block4068
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3F
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,700
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$36,700

Tax History

YearProperty taxesChange
1994$436-28.5%
1993$610+0.0%
1992$610+11.8%
1991$545+26.5%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

To:

DeedBook 131, Page 216