Skip to content

188 Hope AvePassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Jan 6, 2022

Property Information

Block4068
Lot36
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-4FAMILY
Dwellings4
ZoningR-3
Sq Footage4,038
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,700
18%
Improvement Value:$341,500
82%
Total Assessment$415,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,119+3.0%
2024$16,625+14.4%
2023$14,532+0.8%
2022$14,420+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000

To:

Sq Ft4,038DeedBook 4225, Page 55

Property Built

Built

Year Built: 1900