Skip to content

201 Harrison StPassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 7, 2020

Property Information

Block4068
Lot37
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,442
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,200
37%
Improvement Value:$109,400
63%
Total Assessment$173,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,158+3.0%
2024$6,951+6.5%
2023$6,527+4.8%
2022$6,227+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$136,500

From:

To:

DeedBook 2603, Page 165Recorded3/19/2015

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 378, Page 168

Property Built

Built

Year Built: 1930