Skip to content

173 Harrison StPassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Date
Apr 18, 2024

Property Information

Block4068
Lot51
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,950
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,300
26%
Improvement Value:$173,900
74%
Total Assessment$236,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,739+3.0%
2024$9,457+6.5%
2023$8,881+0.8%
2022$8,813+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,950DeedBook 3462, Page 92Recorded12/4/2018

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 1148, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1900