Skip to content

169 Harrison StPassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$359,000
Last Sale Date
Feb 2, 2021

Property Information

Block4068
Lot53
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,982
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,300
27%
Improvement Value:$181,900
73%
Total Assessment$249,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,275+3.0%
2024$9,978+6.5%
2023$9,370+0.8%
2022$9,298+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$359,000

To:

Sq Ft1,982DeedBook 4007, Page 129

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 1054, Page 87

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 751, Page 54

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 272, Page 104

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook C145, Page 42

Property Built

Built

Year Built: 1930