Skip to content

27 Jackson St.Passaic, NJ 07055

Apartment

Last Sale Price
$2,150,000
Last Sale Date
Feb 15, 2018

Property Information

Block4071
Lot35
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3SB/6U/APT
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,700
18%
Improvement Value:$285,500
82%
Total Assessment$348,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,356+3.0%
2024$13,942+6.5%
2023$13,092+0.8%
2022$12,991+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$2,150,000

To:

DeedBook 3273, Page 27

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 1815, Page 166

Property Sale

Sale
$530,000
DeedBook 1232, Page 71

Property Sale

Sale
$497,000
DeedBook 775, Page 106

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 351, Page 59

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook O154, Page 333