Skip to content

27 Parker AvePassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 1, 2024

Property Information

Block4071
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-4FAMILY
Dwellings4
ZoningR-3
Sq Footage2,798
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,400
18%
Improvement Value:$276,000
82%
Total Assessment$337,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,911+3.0%
2024$13,510+6.5%
2023$12,686+0.8%
2022$12,588+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$490,000
Sq Ft2,798DeedBook 4074, Page 245Recorded7/6/2021

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 1871, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1900