Skip to content

68 Van Buren StPassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 23, 2022

Property Information

Block4095
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,782
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,700
24%
Improvement Value:$215,300
76%
Total Assessment$283,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,668+3.0%
2024$11,331+6.5%
2023$10,641+0.8%
2022$10,559+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2461, Page 87Recorded4/25/2014

Property Built

Built

Year Built: 1900