Skip to content

13 School StPassaic, NJ 07055

Built 1960
Apartment

Last Sale Price
$735,000
Last Sale Date
Mar 24, 2021

Property Information

Block4075
Lot52
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3SB/6U/APT
Dwellings---
ZoningM-2
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,400
32%
Improvement Value:$237,800
68%
Total Assessment$348,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,356+3.0%
2024$13,942+6.5%
2023$13,092+0.8%
2022$12,991+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$735,000

To:

DeedBook 4026, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1960