Skip to content

71 Hope Ave.Passaic, NJ 07055

Built 2002

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Dec 22, 2001

Property Information

Block4089
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage3,341
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,300
17%
Improvement Value:$327,900
83%
Total Assessment$393,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,212+3.0%
2024$15,744+6.5%
2023$14,784+0.8%
2022$14,670+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft3,341DeedBook 431, Page 286

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 251, Page 145