Skip to content

233 Monroe StPassaic, NJ 07055

Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block4091
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S/2APTS/RETAIL
Dwellings---
ZoningC-R
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,300
50%
Improvement Value:$120,600
50%
Total Assessment$242,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,015+3.0%
2024$9,726+6.5%
2023$9,133+0.8%
2022$9,063+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0