Skip to content

83 Quincy St.Passaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jan 6, 2013

Property Information

Block4092
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,478
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,600
21%
Improvement Value:$226,100
79%
Total Assessment$286,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,821+3.0%
2024$11,479+6.5%
2023$10,780+0.8%
2022$10,697+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft2,478DeedBook 2420, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1900