Skip to content

73 Quincy StPassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Date
May 13, 1999

Property Information

Block4092
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,829
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,300
20%
Improvement Value:$253,400
80%
Total Assessment$316,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,058+3.0%
2024$12,681+6.5%
2023$11,908+0.8%
2022$11,816+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900