Skip to content

70 Quincy St.Passaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Feb 13, 2019

Property Information

Block4093
Lot32
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,540
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,700
21%
Improvement Value:$235,700
79%
Total Assessment$298,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,303+3.0%
2024$11,948+6.5%
2023$11,220+0.8%
2022$11,133+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft2,540DeedBook 3517, Page 66

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft2,540DeedBook 3470, Page 116Recorded12/12/2018

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 722, Page 268

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 627, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1900