Skip to content

196 Columbia Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block4094
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-4FAMILY
Dwellings4
ZoningR-3
Sq Footage3,448
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,000
18%
Improvement Value:$318,800
82%
Total Assessment$388,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,030+3.0%
2024$15,568+6.5%
2023$14,619-8.6%
2022$15,999+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$311,124

To:

Sq Ft3,448DeedBook 4441, Page 132Recorded12/1/2022

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

DeedBook 3029, Page 10Recorded4/6/2017

Property Sale

Sale
$156,000

To:

DeedBook S168, Page 65

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook U144, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 1900