Skip to content

74 Jackson St.Passaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Date
Jul 15, 2013

Property Information

Block4094
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,633
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,600
25%
Improvement Value:$211,900
75%
Total Assessment$282,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,647+3.0%
2024$11,311+6.5%
2023$10,622+0.8%
2022$10,540+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook X-130, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1900