Skip to content

251 Harrison StPassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
May 2, 2000

Property Information

Block4097
Lot55
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-3FAMILY
Dwellings3
ZoningR-3
Sq Footage5,059
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,400
16%
Improvement Value:$437,600
84%
Total Assessment$520,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,440+3.0%
2024$20,821+6.5%
2023$19,552+0.8%
2022$19,401+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft5,059DeedBook 166, Page 318

Property Built

Built

Year Built: 1900