Skip to content

245 Harrison StPassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block4097
Lot59
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage3,756
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,900
23%
Improvement Value:$256,100
77%
Total Assessment$332,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,688+3.0%
2024$13,293+6.5%
2023$12,483+0.8%
2022$12,387+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900