Skip to content

199-201 President StreetPassaic, NJ 07055

Built 1950
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 29, 2022

Property Information

Block4098
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2.5SB/6U/APT
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,300
18%
Improvement Value:$370,600
82%
Total Assessment$451,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,632+3.0%
2024$18,094+6.5%
2023$16,991+0.8%
2022$16,860+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 1755, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1950