Skip to content

198 Autumn StPassaic, NJ 07055

Built 1920

Last Sale Date
Nov 3, 2010

Property Information

Block4106
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,318
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,500
39%
Improvement Value:$98,500
61%
Total Assessment$161,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,638+3.0%
2024$6,446+6.5%
2023$6,054+0.8%
2022$6,007+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$74,900
DeedBook I138, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1920