Skip to content

159 Sherman StPassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Jun 17, 2006

Property Information

Block4110
Lot48
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,410
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,500
29%
Improvement Value:$185,300
71%
Total Assessment$259,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,712+3.0%
2024$10,402+6.5%
2023$9,768+0.8%
2022$9,693+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$440,000

To:

Sq Ft2,410DeedBook 1257, Page 40

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook C138, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 1900