Skip to content

72 Hoover AvePassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Aug 25, 2021

Property Information

Block4123
Lot51
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage4,095
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
18%
Improvement Value:$332,600
82%
Total Assessment$407,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,805+3.0%
2024$16,320+6.5%
2023$15,326+0.8%
2022$15,208+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$480,000

To:

Sq Ft4,095DeedBook 4127, Page 133

Property Sale

Sale
$308,000
DeedBook 1314, Page 100

Property Built

Built

Year Built: 1900