Skip to content

39-47 Hoover Ave.Passaic, NJ 07055

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 29, 2025

Property Information

Block4128
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SB/OFFICES
Dwellings---
ZoningC
Sq Footage---
Acreage3.47

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$307,000
49%
Improvement Value:$322,300
51%
Total Assessment$629,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,946+3.0%
2024$25,197+6.5%
2023$23,662+0.8%
2022$23,479+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$200,000

To:

DeedBook 1795, Page 32

Property Sale

SaleMulti
$350,000

To:

DeedBook 619, Page 294

Property Sale

SaleMulti
$58,000

To:

DeedBook 242, Page 187