Skip to content

190 Jefferson StPassaic, NJ 07055

Last Sale Date
Jul 17, 2018

Property Information

Block4128
Lot34
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S/3RET/2APTS
Dwellings---
ZoningC
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,500
39%
Improvement Value:$338,500
61%
Total Assessment$555,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,883-23.8%
2024$30,030+6.5%
2023$28,200+0.8%
2022$27,983+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti

From:

To:

DeedBook 2602, Page 72Recorded3/17/2015

Also conveyed in this deed

1 parcel