Skip to content

5 Plymouth Rd CvPaterson, NJ 07502

Built 1950

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jan 30, 2008

Property Information

Block1003
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,197
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,000
43%
Improvement Value:$93,300
57%
Total Assessment$162,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,269+3.9%
2024$7,958+9.5%
2023$7,265+7.2%
2022$6,776+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft1,197DeedBook 1573, Page 146

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook Q163, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1950