Skip to content

122-124 Chatham AvePaterson, NJ 07502

Built 1955

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
May 28, 1999

Property Information

Block1710
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,204
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,800
43%
Improvement Value:$111,600
57%
Total Assessment$195,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,956+3.9%
2024$9,580+9.5%
2023$8,746+7.2%
2022$8,158+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft1,204DeedBook 161, Page 315

Property Built

Built

Year Built: 1955