Skip to content

363 Chamberlain AvePaterson, NJ 07502

Built 1943

Last Sale Price
$242,000
Last Sale Date
Mar 28, 2005

Property Information

Block1004
Lot35
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,080
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,800
44%
Improvement Value:$83,800
56%
Total Assessment$149,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,622+3.9%
2024$7,335+9.5%
2023$6,696+7.2%
2022$6,246+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$242,000

To:

Sq Ft1,080DeedBook 970, Page 144

Property Built

Built

Year Built: 1943