Skip to content

56-58 Ryerson AvePaterson, NJ 07502

Built 1940

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
May 6, 2005

Property Information

Block1309
Lot49
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,080
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,300
35%
Improvement Value:$108,400
65%
Total Assessment$167,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,544+3.9%
2024$8,222+9.5%
2023$7,506+7.2%
2022$7,001+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

To:

Sq Ft1,080DeedBook 999, Page 176

Property Built

Built

Year Built: 1940