Skip to content

405 Crosby AvePaterson, NJ 07502

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Nov 1, 2024

Property Information

Block1011
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,516
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,200
30%
Improvement Value:$99,900
70%
Total Assessment$142,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,240+3.9%
2024$6,967+9.5%
2023$6,360+7.2%
2022$5,933+5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

To:

Sq Ft1,516DeedBook 4803, Page 251

Property Sale

Sale
$227,000
DeedBook D688, Page 138