Skip to content

164-168 Sheridan AvePaterson, NJ 07502

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Oct 30, 1987

Property Information

Block1011
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2 F 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,100
53%
Improvement Value:$59,400
47%
Total Assessment$127,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,496+3.9%
2024$6,251+9.5%
2023$5,707+7.2%
2022$5,323+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000

To:

Sq Ft960DeedBook 120, Page 433