Skip to content

196-202 Sherman AvePaterson, NJ 07502

Last Sale Price
$149,400
Last Sale Date
Aug 28, 2001

Property Information

Block1012
Lot33
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,710
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,800
24%
Improvement Value:$229,900
76%
Total Assessment$303,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,474+3.9%
2024$14,890+9.5%
2023$13,594+7.2%
2022$12,679+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$149,400

To:

Sq Ft2,710DeedBook 334, Page 198