Skip to content

54-56 Katz AvePaterson, NJ 07522

Built 1950

Last Sale Price
$292,500
Last Sale Date
Jul 11, 2003

Property Information

Block1101
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,601
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,300
37%
Improvement Value:$132,500
63%
Total Assessment$208,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,638+3.9%
2024$10,237+9.5%
2023$9,346+7.2%
2022$8,717+4.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$292,500

To:

Sq Ft1,601DeedBook 627, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1950