Skip to content

90-92 Katz AvePaterson, NJ 07502

Built 1950

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Jul 1, 2024

Property Information

Block1101
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,539
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,800
42%
Improvement Value:$108,500
58%
Total Assessment$186,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,492+3.9%
2024$9,134+9.5%
2023$8,339+7.2%
2022$7,778+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

To:

Sq Ft1,539DeedBook 4740, Page 71

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook D1700, Page 264

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook D1290, Page 85

Property Built

Built

Year Built: 1950