Skip to content

19 Furrey Pl CvPaterson, NJ 07522

Built 1950

Last Sale Price
$66,000
Last Sale Date
Jul 1, 1981

Property Information

Block1106
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,414
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,500
38%
Improvement Value:$108,500
62%
Total Assessment$175,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,916+3.9%
2024$8,580+9.5%
2023$7,833+7.2%
2022$7,306+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$66,000

To:

Sq Ft1,414DeedBook 107, Page 368

Property Built

Built

Year Built: 1950