Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
406-414 Kearney StPaterson, NJ 07522
Last Sale Date
Sep 25, 1992
Property Information
Block1106
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description31 UNITS 2 SF
Dwellings---
ZoningR-4
Sq Footage22,152
Acreage0.84
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$520,000
28%
Improvement Value:$1,330,000
72%
Total Assessment$1,850,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $94,258 | -7.9% |
| 2024 | $102,370 | +9.5% |
| 2023 | $93,454 | +7.2% |
| 2022 | $87,170 | +4.7% |
Property History
No events match the selected filters.