Skip to content

6-34 Piercy StreetPaterson, NJ 07522

Built 1920
Industrial

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Oct 16, 1978

Property Information

Block115
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4 RC
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage73,550
Acreage1.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$675,200
68%
Improvement Value:$324,800
32%
Total Assessment$1,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$109,374+3.9%
2024$105,253+9.5%
2023$96,086+7.2%
2022$89,625+6.8%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft73,550DeedBook 102, Page 578

Property Built

Built

Year Built: 1920