Skip to content

304-312 River StPaterson, NJ 07524

Industrial

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Mar 2, 2020

Property Information

Block3012
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 B
Dwellings---
ZoningMU
Sq Footage---
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$251,800
34%
Improvement Value:$488,700
66%
Total Assessment$740,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,728+3.9%
2024$36,307+9.5%
2023$33,145+7.2%
2022$30,916+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook D192, Page 62