Skip to content

205 N 1st StPaterson, NJ 07522

Built 1887

Last Sale Date
Oct 2, 2017

Property Information

Block117
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description2 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,500
27%
Improvement Value:$43,800
73%
Total Assessment$60,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$2,413-7.2%
2018$2,599+5.6%
2017$2,461-42.1%
2016$4,249+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000

To:

DeedBook 3163, Page 286

Property Sale

Sale
$12,000
DeedBook D2090, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1887