Skip to content

203 N 1st StPaterson, NJ 07522

Built 1887

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
May 28, 2021

Property Information

Block117
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description1.5F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,230
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,200
27%
Improvement Value:$43,800
73%
Total Assessment$60,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,057+3.9%
2024$2,942+9.5%
2023$2,686+7.2%
2022$2,505+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

To:

Sq Ft1,230DeedBook 4078, Page 284

Property Sale

Sale
$16,824
DeedBook D3382, Page 286

Property Sale

Sale
$16,824

From:

To:

DeedBook 3382, Page 286Recorded8/20/2018

Property Built

Built

Year Built: 1887