Skip to content

16 Hillman StPaterson, NJ 07522

Built 1907

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Oct 13, 2023

Property Information

Block118
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,075
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,500
24%
Improvement Value:$52,500
76%
Total Assessment$69,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,516+3.9%
2024$3,383+9.5%
2023$3,088+7.2%
2022$2,881+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft1,075DeedBook 4607, Page 116

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook D2345, Page 122

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook K156, Page 187

Property Built

Built

Year Built: 1907